Pomoc drogowa Wrocław

Mróz i śnieg. Holowanie samochodu zimą

Kiedy temperatura wyraźnie się obniża, częściej pojawiają się opady – najpierw deszczu, a następnie śniegu – które sprawiają, że na drogach wzrasta liczba wypadków. Zima nie sprzyja bezpiecznej jeździe, dlatego o tej porze roku zaleca się szczególną ostrożność. A jeżeli już dojdzie do kolizji? Czy holowanie samochodu zimą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności jest możliwe? Czy musisz się liczyć z ewentualnym mandatem?

Holowanie na lince

Na drodze wciąż możemy spotkać pojazdy holowane i holujące na lince. Nie jest to metoda niedopuszczalna, jednak na pewno znacznie mniej bezpieczna niż autolaweta. Podobnie jak latem, za nieprawidłowe holowanie można otrzymać mandat. Oba pojazdy muszą mieć włączone światła mijania, a ponadto konieczne jest oznakowanie auta holowanego trójkątem ostrzegawczym, a także zadbanie o to, aby miał on włączone dodatkowo światła pozycyjne. Jeżeli holowane auto ma w pełni sprawny układ hamulcowy, można zastosować połączenie giętkie. W przeciwnym razie należy wybrać połączenie sztywne.

Holowanie zimą oznacza także mniejszą prędkość, co wynika z warunków na drodze. Według przepisów, prędkość holującego pojazdu nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Każde przekroczone 10 km/h to 50 zł, a często również punkty karne.

Kiedy pojazdu nie można holować na lince?

Nie każdy pojazd i nie we wszystkich okolicznościach można holować w ten sposób. Nieraz jedynym rozwiązaniem jest wynajem lawety z Wrocławia lub innego miasta w pobliżu miejsca kolizji. Jest tak w przypadku uszkodzenia całego układu hamulcowego. Autolaweta będzie też bezpieczniejszym i rozsądniejszym rozwiązaniem przy bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Pamiętaj również, że holowanie pojazdu jest zabronione na autostradzie. Jeżeli doszło na niej do kolizji, to wezwij np. pomoc drogową z Wrocławia. Firma w sposób profesjonalny zajmie się uszkodzonym samochodem.

Zima lubi zaskakiwać kierowców, co niestety często skutkuje kolizją. Już teraz wiesz, co możesz zrobić w takiej sytuacji, a czego unikać, aby nie dostać mandatu za nieprawidłowe holowanie pojazdu.

Skomentuj

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Skontaktuj się z nami

Ważne informacje

Kontakt

  • AUTOLAWETA WROCŁAW
  • 50-553 Wrocław
  • ul. Borowska 195, lok. 4
  • Telefon kontaktowy: 660 703 567
  • Facebook:

Nasi partnerzy